W wynikach badań z 2017 roku, naukowcy z Rutgers University, Megan Speer i Mauricio Delgado, twierdzą, że przywoływanie pozytywnych wspomnień zmniejsza stres i negatywne uczucia oraz działa regenerująco i ochronnie.
Wg badaczy, szczęście nie jest ubocznym produktem pozytywnych okoliczności, ale może być umiejętnością, którą można samemu wyćwiczyć.
Cel: doskonalenie umiejętności tworzenia szczęśliwych wspomnień na spacerze i zwiększanie poczucia szczęścia.
Zauważaj chwile szczęścia na spacerze
Otwórz się na pozytywne doznania. Zwracaj uwagę na swoje odczucia, takie, jak: radość, wolność, euforia, piękno, przyjemność.
Utrwalaj szczęśliwe chwile
Kiedy je zauważysz i poczujesz, zatrzymaj się i nasyć się nimi. Zwróć twarz do słońca albo wiatru, zapatrz się w krajobraz i podziwiaj widoki. Zrób zdjęcie otoczenia, które wywołało w tobie dobre emocje i sobie, jak doświadczasz tych emocji.
Chłoń szczęśliwe chwile
Doświadczaj ich wszystkimi zmysłami. Więcej przeczytasz w tym wpisie: https://chodziociebie.com/otworz-na-sie-na-doznania-chlon-otoczenie-wszystkimi-zmyslami/
Wzmacniaj szczęśliwe chwile
Nazwij swoje odczucia i bodźce, które je wywołały. Dodawaj do nich określenia powiązane ze zmysłami. Brązowe liście, suche, wilgotne, rozmokłe, trochę zbutwiałe, pachnące stęchlizną. Albo soczysta, świeża, pachnąca zieleń. Skoncentruj się na szczegółach, które chcesz zapamiętać.
Świadomie zapamiętuj szczęśliwe wspomnienia
Z całego spaceru, wybierz do zapamiętania jeden lub dwa szczególne momenty. Myśl o nich, pokaż komuś zdjęcia i opowiedz o swoich odczuciach z tamtej chwili. Zrób to dokładnie, przekaż jak najwięcej szczegółów. Unikaj uogólnień i spłyceń, typu: było fajnie.
Często wracaj do swoich szczęśliwych chwil
Regularnie przeglądaj zdjęcia, najlepiej razem z bliskimi. Wspominaj chwile szczęścia, a kiedy przebywasz z innymi opowiadaj o tym, co pięknego, ciekawego, wesołego cię spotkało. Od czasu do czasu odwiedzaj swoje szczęśliwe miejsca i oddaj się nostalgii.