Kiedy napięcie rośnie, łatwo o przeciążenie.

Do problemów, którymi żyjemy na co dzień, dołączamy martwienie się sytuacją na świecie. Stresujemy się tym bardziej im bardziej nas ona dotyczy. Im mniejsze mamy poczucie wpływu na wydarzenia wokół nas, tym bardziej jesteśmy sfrustrowani. Im większa jest skala problemu, którym się przejmujemy, tym bardziej wzrasta nasz lęk i poczucie zagrożenia.

Pod ciągłą presją ugina się umysł i ciało

Szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia, samopoczucia i komfortu psychicznego jest kumulacja nawarstwiających się zagrożeń i problemów. Ten niewidzialny ciężar trosk, który ciągle w sobie nosimy, coraz bardziej nas przygniata. Z czasem to napięcie przeradza się w wyniszczający nas przewlekły stres, który nie daje nam spokoju w dzień ani w nocy.

Pandemia, drożyzna, a teraz wojna na Ukrainie. Nie możemy uciec, ani zignorować takich kryzysów. Nie jesteśmy też w stanie gromadzić w sobie i tłumić ciągle narastającego, związanego z nimi stresu. To samonapędzająca się spirala autodestrukcji.

Przeciwstawiajmy się  wszechogarniającemu lękowi i napięciu

Co możemy zrobić, żeby nie stać się ofiarą przewlekłego stresu i uniknąć kryzysu emocjonalnego?

Najgorszym wyborem jest bierność i bezczynność. Każde, nawet najmniejsze działanie, które podejmujemy daje nam poczucie kontroli, wpływu i sprawczości. Czujemy się lepiej, kiedy możemy cokolwiek zrobić. Poczucie sprawczości zmienia nas z bezbronnej ofiary wydarzeń w ich aktywnego uczestnika.

Najprostsze, co możemy zrobić, to zadbać o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną

Unikajmy przeciążenia informacyjnego. To normalne, że chcemy być na bieżąco i stale śledzić najnowsze wydarzenia. Jeśli jednak damy się pochłonąć natłokowi informacji, ograniczymy inne aktywności, na które zabraknie nam czasu.

W sytuacji silnego, permanentnego stresu, zadbajmy szczególnie o swoje zdrowie. Będąc w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, łatwiej stawimy czoła problemom i stresowi. Pomoże nam w tym codzienna aktywność fizyczna, nawet tak prosta jak chodzenie.

Jeśli aktywność fizyczną połączymy z aktywnością umysłową, szybciej osiągniemy lepsze rezultaty. Szczególnie przydatne mogą się okazać ćwiczenia umysł – ciało, które możemy wykonywać w drodze do pracy lub podczas zwykłego spaceru. Dzięki nim, możemy zmniejszyć poczucie lęku i stresu,  zwiększyć odporność psychiczną na stres, niemal natychmiast zmienić nastrój i poprawić samopoczucie.

Sprawdzone, oparte na wynikach naukowych badań, propozycje ćwiczeń ciało – umysł, które można wykonywać w drodze do pracy lub podczas zwykłego spaceru, znajdziesz w zakładce ćwiczenia do chodzenia.

0 Shares:
Dodaj komentarz
You May Also Like