Nasz mózg je lubi. Nie zajmują uwagi, którą można poświęcić na ważniejsze sprawy. Dzięki nawykom nie musimy ciągle dokonywać oceny sytuacji ani podejmować decyzji. Jest to rozwiązanie bardzo energooszczędne i wygodne dla mózgu.
Każdy nawyk powstaje i działa w oparciu o pętlę: sygnał wyzwalający, pragnienie nagrody, zachowanie służące zdobyciu nagrody, nagroda – a właściwie zadowolenie z zaspokojenia pragnienia. Charles Duhigg pisze o neurologicznej żądzy. To utrwalające nawyk pragnienie nagrody, które pojawia się na widok wskazówki. Jeśli brakuje któregokolwiek z tych czterech elementów, nawyk nie wykształci się, ani nie zadziała.
Chodzenie to prawdziwa fabryka, potężny generator i akcelerator nawyków
W oparciu o wiodący nawyk chodzenia możemy łatwo zmieniać nasze przekonania i wzorce zachowań w każdej dziedzinie życia. Możemy zbudować cały system powiązanych nawyków, które decydują o skuteczności działania, osiąganiu celów i odnoszeniu sukcesów, takich jak: samodyscyplina, obowiązkowość, systematyczność, odpowiedzialność, siła woli, wytrwałość, pracowitość, elastyczność, kreatywność, myślenie krytyczne, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.
Chodząc, aktywujemy, ciągle powtarzamy i wzmacniamy pętlę: sygnał, pragnienie, działanie, nagroda. Chodzenie Jest naturalnym katalizatorem. Ułatwia i przyśpiesza pozytywne zmiany w organizmie, sposobie myślenia i w życiu. Zwiększa zasób silnej woli, dzięki której chcemy się zmieniać. A zmiany w naszym życiu wprowadzamy m.in. poprzez zmianę nawyków. I to we wszystkich sferach: fizycznej, emocjonalnej i mentalnej. Uczymy się regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Chodzenie sprawia, że stajemy się spokojniejsi, bardziej odprężeni, mniej impulsywni, mniej zestresowani i mniej porywczy. Jednocześnie stajemy się bardziej uważni. Unikamy schematów i rutyny w myśleniu i jesteśmy bardziej otwarci, elastyczni, twórczy i kreatywni.
Chodźmy więc dużo i często, a nasze nawyki ukształtują się szybciej i będą silniejsze
Tylko chodźmy uważnie i dobrze. Jeżeli codziennie chodzimy i robimy przynajmniej zalecane 10 000 kroków, tygodniowo daje to 70 000, miesięcznie około 300 000, a w ciągu roku 3 650 000 kroków. Jeżeli przy każdym z nich będziemy źle stawiać stopy i utrzymywać nieprawidłową sylwetkę, to te same błędy powtórzymy ponad 3,5 mln razy. Tylko w jednym roku. Nasze ciało to zapamięta i się dostosuje do patologicznych ruchów. W ten sposób zakorzenimy w sobie i utrwalimy szkodliwe nawyki, które z każdym powtórzeniem będziemy wzmacniać. Potem zostaną nam na długo i bardzo trudno będzie je zmienić.
Kiedy regularnie chodzimy jedne zmiany pociągają kolejne
Charles Duhigg pisze o wiodących nawykach inicjujących proces, który z czasem przekształca wszystko inne. Najważniejszymi nawykami stają się te, które zaczynają zmieniać, usuwać czy przekształcać inne wzorce. Zalicza się do nich regularne chodzenie, które pociąga zmiany w innych sferach naszego życia.
Zaczynamy lepiej spać i bardziej cenić korzyści z wysypiania się. Rezygnujemy więc z długiego, wieczornego oglądania telewizji, jedzenia i picia tuż przed snem. Nie zarywamy też nocy i nie pracujemy przy komputerze do rana. Lepiej się odżywiamy. I nie pracujemy w czasie przerw. Wolimy jeść zdrowo i regularnie. Często wstajemy z fotela, żeby się rozprostować i zrobić chociaż kilkanaście kroków. Nie omijamy schodów. Tak organizujemy swoje zajęcia, aby zawsze mieć czas na chodzenie i inne uzupełniające ćwiczenia.
Przy okazji chodzenia, łatwo możemy wypracować nawyk zdrowego, prawidłowego oddychania. Głęboki wdech do brzucha i potem do płuc przez nos i pełny wydech ustami z brzucha i z płuc. Nauka oddychania jest o wiele szybsza i łatwiejsza podczas chodzenia niż na siedząco. Podobnie jest z nawykiem utrzymywania prawidłowej postawy. Kiedy regularnie chodzimy prostujemy się, i wkrótce stoimy prosto i prosto siedzimy. Kiedy zaczniemy regularnie chodzić, pozostałe zdrowe nawyki przyjdą same. Będą dla nas tak naturalne, że nie będziemy o nich myśleć ani specjalnie nad nimi pracować. Po prostu będziemy mieli ochotę zmienić dotychczasowy sposób życia.