Jak zwiększyć skuteczność ćwiczeń umysłowych?

Wszystkie aktywności, które wykonujemy w głowie, aby się rozwijać albo wzmacniać ciało i mózg, to właśnie ćwiczenia umysłowe. Mogą pobudzać i rozwijać pamięć, wyobraźnię, myślenie, kreatywność, orientację, koncentrację i uważność. Mogą również wspomagać doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, ograniczania stresu, panowania nad emocjami, większej kontroli ciała i zwiększania jego możliwości.

Ćwiczenia umysłowe wymagają uwagi, koncentracji i powtarzania. Rezultaty, jakie uzyskujemy zależą od tego, jak dokładnie wykonujemy ćwiczenia i jak często je praktykujemy. Z czasem potrafimy się koncertować szybciej i na dłużej, co przekłada się na wielkość i szybkość dokonywanych postępów.

Niektórzy uważają, że ćwiczenia mentalne najlepiej wykonywać, pozostając w bezruchu.

Wiele osób uważa, że koncentracja wymaga absolutnej ciszy, zamknięcia oczu i trwania w  bezruchu. I czasem, takie podejście rzeczywiście się sprawdza. Jednak w ten sposób również wiele tracimy.

Badania pokazują, że umiarkowana aktywność fizyczna, na wiele sposobów wspiera procesy zachodzące w naszym mózgu i wspomaga wysiłek umysłowy.

Chodzenie może być beztroskie, dawać poczucie wolności i szczęścia, kiedy włóczymy się bez celu, dla czystej przyjemności. Może to być czas wyłącznie dla nas, w którym możemy się całkowicie zatracić i cieszyć się chwilą. Wtedy nasz mózg odpoczywa i się regeneruje. Chodzenie razem z innymi może być inspirujące i wspierające. Rozmowy stymulują mózg, pobudzają ciekawość i dają poczucie bliskości, które poprawia nasze samopoczucie.

Chodzenie tworzy doskonałe warunki do ćwiczeń mentalnych.

Jednocześnie spacery są też wspaniałą okazją do rozwoju, ponieważ chodzenie przyspiesza i potęguje rezultaty ćwiczeń mentalnych. Zarówno rozwojowych, jak i takich, które wspierają psychoterapię, a także trening sportowy, rehabilitację i rekonwalescencję i tę fizyczną i tę psychiczną.

Chodzenie to wręcz podręcznikowy przykład ćwiczeń umysł-ciało

Powtarzalny, rytmiczny ruch pomaga skoncentrować się na własnych myślach. Chodząc, jednocześnie ćwiczymy ciało i umysł. Głębokie, równomierne oddychanie, przyspieszone krążenie i metabolizm powodują lepsze ukrwienie i dotlenienie wszystkich komórek w całym organizmie i co szczególnie istotne – w mózgu. Limfa, dzięki naszemu ruchowi sprawnie krąży w naszym ciele, usuwając toksyny i odpady. Komórki mózgowe są dotlenione, odżywione i dzięki temu gotowe i chętne do wytężonej pracy. Jednocześnie, chodzenie pobudza wydzielanie hormonów szczęścia, które zmniejszają stres, odprężają i polepszają samopoczucie. Dzięki temu, chodząc tworzymy idealne warunki pracy dla naszego mózgu i zapewniamy mu wszelką pomoc, która zwiększa jego wydajność i efektywność.  

0 Shares:
You May Also Like