Mózg dorosłego człowieka zawiera około osiemdziesięciu sześciu miliardów neuronów. Każdy z nich może wytworzyć dziesięć do piętnastu tysięcy połączeń synaptycznych z innymi neuronami. To bardzo gęsta, złożona i rozbudowana sieć powiązań, która cały czas jest aktywna, stale przesyła sygnały, tworzy nowe połączenia i pozbywa się tych, które nie są używane. Trudno sobie wyobrazić złożoność takiej struktury i jej pełne możliwości.
Najnowsze badania udowodniły, że możemy sami, świadomie kształtować sieć powiązań synaptycznych we własnym mózgu
Nie potrzebujemy drogiego, specjalistycznego sprzętu i udziału neurochirurgów. To, jak wygląda struktura synaptyczna w mózgu zależy w dużej mierze od stylu naszego życia i środowiska, w którym spędzamy większość czasu.
Każde zachowanie, myśl czy uczucie to sygnał elektryczny, podróżujący przez sieć synaps i obwody zbudowane z włókien nerwowych. Kiedy wielokrotnie, świadomie powtarzamy jakąś czynność, tworzymy nowy obwód połączeń synaptycznych między neuronami.
Nieużywane ścieżki z czasem zanikają, a często uczęszczane stają się coraz szersze i zamieniają się w drogi i trakty. Podobnie jest z połączeniami synaptycznymi. Im częściej sygnał przepływa między tymi samymi neuronami, tym mocniejsze i trwalsze staje się połączenie synaptyczne. Im grubsze i lepiej izolowane jest jakieś połączenie, tym sygnał jest silniejszy, szybszy i bardziej precyzyjny. A wtedy robimy coś szybciej i lepiej.
Chodząc regularnie, kształtujemy i wzmacniamy całe obwody połączeń synaptycznych, które w nowy sposób sprzęgają mózg i ciało
Kiedy powtarzamy te same ruchy, utrzymujemy wyprostowaną postawę i prawidłowo oddychamy, zapisujemy nowe wzorce w strukturze mózgu.
Im więcej zmysłów angażujemy w to, co robimy, tym połączenia, które tworzymy są mocniejsze
Kiedy chodzimy, używamy wszystkich zmysłów. Wzrokowych, czuciowych, słuchowych i węchowych. Jeśli podczas spaceru rozglądamy się, chłoniemy otoczenie, słuchamy, czujemy, przeżywamy i nazywamy to, co czujemy, tworzymy bardzo silne i trwałe wzorce połączeń.
Możemy zmieniać nasz mózg na różne sposoby. Niektóre wymagają dużego wysiłku, a i tak mózg stawia im opór. W przypadku chodzenia jest to proste. Nasz mózg zmienia się pod wpływem chodzenia i łatwo poddaje się tym zmianom.