Czy chodzenie da się zmierzyć? Aplikacje w smartfonach mierzą przebyty dystans, liczbę kroków i prędkość. Ważnym parametrem jest też długość naszych spacerów lub marszów i oczywiście to, jak często chodzimy.
Jeśli stawianie kroków na świeżym powietrzu po prostu sprawia nam przyjemność, możemy nie zwracać uwagi na żadne zalecenia, pomiary ani wyniki. Idziemy tak długo, jak tylko mamy ochotę albo tyle, ile mamy czasu.
Wszyscy jednak lubimy wyzwania, a śledzenie rezultatów i postępów daje nam poczucie kontroli i wpływu na naszą aktywność. Przypatrzmy się więc, co dokładnie oznaczają zalecenia i parametry do chodzenia.
Ile czasu powinniśmy chodzić dziennie?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dla osób dorosłych wykonywanie aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności (takiej jak chodzenie) przez 150-300 minut tygodniowo. Oznacza to, że codziennie powinniśmy chodzić mniej więcej przez 20-40 minut.
Jest to zgodne z wynikami wielu naukowych badań, które jako dzienne minimum, zalecają 30 minutowy spacer.
Tu pojawia się pytanie, czy jeśli przejdziemy się 30 razy przez jedną minutę to będzie to samo, jakbyśmy chodzili przez 30 minut? Niestety nie. Niektóre korzyści z chodzenia przychodzą szybko, na inne trzeba poczekać dłużej. Zależy więc, co chcemy osiągnąć.
Pięciominutowy, szybki spacer wystarczy żeby zmienić nastrój, obniżyć poziom stresu, poprawić samopoczucie, zwiększyć koncentrację i samokontrolę. Jeśli chcemy schudnąć albo opóźnić efekty starzenia dzięki chodzeniu – pięć minut dziennie, to zdecydowanie za mało.
Ile kroków powinniśmy robić dziennie?
Większość z nas przeciętnie robi około 2500 do 4000 kroków dziennie, chociaż często zalecana codzienna ilość to 10 000. WHO zaleca, żebyśmy przeszli dziennie około 6000-8000 tysięcy kroków. ScienceAlert donosi, że przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania naukowe udowodniły, że dzienna liczba kroków powinna mieścić się w przedziale 8 000 do 12 000.
Ile czasu zajmie nam zrobienie 8 000 kroków?
To sprawa indywidualna. Musimy wziąć pod uwagę wzrost, wagę i kondycję, które determinują długość naszych kroków i tempo, w jakim chodzimy. Przeciętnie krok dorosłej osoby to około 70 cm (60 cm dla kobiet i 80 cm dla mężczyzn). Średnio 100 kroków na minutę to umiarkowane tempo. Możemy więc łatwo obliczyć, że zrobienie 8 000 przeciętnych kroków w równie przeciętnym tempie zajmie nam ponad godzinę. W takim razie powinniśmy dziennie chodzić 30 minut czy 7 000 kroków (80 minut)?
Osobiście uważam, że powinniśmy chodzić tyle, ile jesteśmy w stanie, aż poczujemy lekkie zmęczenie. To nam wyjdzie na zdrowie, a tego nigdy nie jest za mało. Pamiętajmy, aby zawsze personalizować wszelkie zalecenia i normy. Zamiast sugerować się konkretnymi liczbami, wczujmy się w swoje ciało. Chodźmy tak szybko, jak tylko możemy iść bez zadyszki. Idźmy tak długo, jak długo dobrze się czujemy i sprawia nam to przyjemność. I nieustannie poprawiajmy swoje rezultaty, wychodząc poza swoje słabości i ograniczenia.
Niezwykle ważne jest też, żebyśmy chodzili prawidłowo. Więcej na ten temat we wpisie „Cztery błędy w chodzeniu, które zniszczą Ci zdrowie!” Sprawdzajmy więc, nie tylko to, jak długo, daleko i szybko idziemy, ale też przez ile czasu zachowujemy właściwą postawę, prawidłowo się ruszamy i poprawnie oddychamy. W chodzeniu liczy się nie tylko ilość ale też jakość.